17 yıl sonra gelen adalet… FETÖ’nin ilk kumpas davası… “Atabeyler Davası”

FETÖ tarafından kurgulanan kumpas davalarının ilki olan ve “Ergenekon” sürecini başlatan “Atabeyler Davası” bugün sona erdi. 2006 yılında başlayan kumpas sürecinde Kara Pilot Yüzbaşı Murat Eren, Astsubaylar Yasin Yaman ve Erkut Taş,Casusluk”, “Patlayıcı madde bulundurmak”, “Terör örgütü kurmak ve yönetmek” gibi suçlamalarla yargılanmış ve cezalandırılmışlardı.

Verilen cezaların, FETÖ üyesi olduğu kesinleşen hakimler ve üyeler tarafından onaylanarak kesinleşmesiyle Yüzbaşı Murat Eren 4 yıldan fazla hapis yatmıştı.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra yargılamanın yenilenmesi talebi yapıldı. 2016 yılında taleplerin kabul edilmesine rağmen yeniden yargılama aradan geçen 7 yılın ardından, Mart 2023’te başladı.

“DAVA AÇIKÇA FETÖ KUMPASI”

Bugün Ankara ağır ceza mahkemesinde yapılan ikinci duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, “Bu davanın açıkça FETÖ kumpası olduğu” yönünde görüş sundu. Savcı, bu nedenle tüm sanıkların beraatına karar verilmesini istedi.

Kararını açıklayan mahkeme, tüm sanıkların kendilerine yöneltilen tüm suçlamalardan beraat etmelerine karar verdi.

“İNANILMAZ BİR DUYGU KARMAŞASI”

Kararın açıklanmasından sonra Odatv’ye sözlü açıklamalarda bulunan Kara Yüzbaşı Murat Eren, şunları söyledi:

“İnanılmaz bir duygu karmaşası yaşıyorum. 17 yıl diye her yerde yazıyor ama 17 yılın benden aldıklarını, benden götürdüklerini sadece ben biliyorum.

Türk subayıyım. Bir Türk subayının duygularını olumsuz yönde, ajitasyon yönünde anlatmak asla ve asla istemem. Ben bir Harbiyeliyim. Ama insanım aynı zamanda. Evet bu insani duygularımı anlatmak istemiyorum. Ama 17 yıl geçti işte.”

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir