Ekonomist Alaattin Aktaş’tan ‘eylül enflasyonu’ yorumu: ‘Tümör nefesini kesiyor ama ölmüyorsun’

Ekonomi uzmanı Alaattin Aktaş, eylül ayı enflasyon rakamına ilişkin tahminini yüzde 5 olarak açıkladı.

Ekonomi uzmanı Alaattin Aktaş, eylül ayı enflasyonunun yüzde 5 düzeyinde gerçekleşmesinin bazı sorunların halının altına süpürülmesi ile ancak mümkün olabildiğini belirtti.

Aktaş ekonomi çevrelerinin bu oranı ‘enflasyonu düşürüyoruz’ diye yorumlamalarını ise “Derdimiz yıllık oranın ne olduğu. Bu ‘Vücudunda tümör var ama sevinebilirsin bak büyümüyor’ demek gibi.Tümör oraya girdi ve nefesini kesmeye devam ediyor, ama seviniyorsun ‘Ölmüyorum’ diye” dedi.

DOKUZ AYLIK ENFLASYON YÜZDE 50 OLACAK

“Eylül oranının yüzde 5 gelmesi durumunda tüketici fiyatlarındaki yıllık artış 62’yi bulacak. Aylık yüzde 5’lik oranla dokuz aylık artış da yüzde 50’yi aşacak. Dokuz aylık artışın yüzde 50 olması durumunda 2023’ün yüzde 65’lik tahmini için yalnızca yüzde 10’luk (15 değil) bir marj kalacak. Üç aylık yüzde 10’un aylık ortalama karşılığı ise yüzde 3.2.

İki ay üst üste yüzde 9’un üstündeki oranlardan sonra eylülde (muhtemelen) yüzde 5’e indikten sonraki üç ayı ortalama yüzde 3.2 ile geçmek ne kadar mümkün olacak? Çok zor olacağı ortada. Aylık artışların son çeyrekte yüzde 5 dolayında oluşacağını, böylece yıllık gerçekleşmenin yüzde 74’e yaklaşacağını söylemek mümkün.

Kaldı ki her ne kadar yıl sonu tahmini yüzde 65 olarak dile getiriliyorsa da sanki ekonomi yönetimi de yıllık bazdaki artış oranının seçime kadar yükseleceğini bekliyor. Hem zaten bir süre önce enflasyonun 2024’ün ortasından sonra düşmeye başlayacağı dile getirilmedi mi… Yani yine baz etkisine bel bağladık.

2024’ün temmuzu geride kaldığında yıllık orandan bu yılın temmuzundaki yüzde 9.49, ağustos geride kaldığında ise yine yıllık orandan bu yılın yüzde 9.09’u çıkacak. Böylece yıllık artış oranı gerileyecek.

Ne güzel değil mi! Tüm derdimiz yıllık oranın ne olduğu. Bu biraz ‘Vücudunun şurasında tümör var ama sevinebilirsin bak büyümüyor’ demek gibi. O tümör oraya girdi, yerleşti ve nefesini kesmeye devam ediyor, ama seviniyorsun, ‘Ölmüyorum’ diye…

Etiketler şiştikçe şişmiş, bir malın fiyatı 10’dan 15’e çıkmış; artık 14’e inmesi hiç mi hiç mümkün değil ve işte 15’te duruyor diye bundan memnun olacakmışız. Kaldı ki 15’te durduğu da yok ya…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x