Gazi Katliamı 28. yılında: Cübbe de faili meçhul oldu!

Gazi Mahallesi’nde 12 Mart 1995 tarihinde 22 kişinin öldürülmesinin üzerinden 28 yıl geçti. Ancak katliamın asıl failleri ortaya çıkarılmazken, davanın avukatlığını yapan ve katliamın dava sürecini belgeleriyle “Gereği Düşünüldü” başlıklı belgesel ve kitabında yayımlayan Remzi Kazmaz, “‘Derin’ ellerin parmağının bulunduğu katliam davalarının değişmez kuralıdır: Hukuk devlet eliyle hiçe sayılır!” diyerek davanın takipçileri olacaklarını ve bu davayı yeniden açılacaklarını söyledi.

“HUKUK DA KARADENİZ’IN AZGIN SULARINDA BOĞULDU”

Davanın güvenlik gerekçesiyle Trabzon’da görüldüğünü hatırlatan Av. Kazmaz, “Çocuklarımızla birlikte hukuku da kaybettik. Hukuk, Trabzon yolunda Karadeniz’in azgın sularında boğuldu. Pes etmedik her yolu denedik, AİHM yollarında uzun ve yorucu hukuk mücadelesini kazandık ama ülkemizde bu kazanımın hiçbir değeri olmadığını üzülerek gördüm ve içim burkuldu. Komisyonlardan karar alamadık. Cübbemi dosyalarla birlikte Meclis’te kurulan Hakikatler Komisyonu’na yolladım. O da kayboldu. Giden kayboluyor. O günden bugüne ne davayla ilgili bir ilerleme oldu ne de aradığım cübbeyi bulabildim. Dava faili meçhul, benim cübbe de faili meçhul… Ama önümüzdeki günlerde tozlu raflardan bunları indireceğiz, bu faili meçhullerin hesabını sorup adalet önünde yargılanmalarını sağlayacağız” diye konuştu. 

“KARA KUTU HANEFİ AVCI”

Gazi katliamının aydınlatılmasıyla birçok faili meçhul davanın çözülebileceğini anlatan Remzi Kazmaz, “. Gazi davası diğer faili meçhulden çok farklı. Gazi Katliamı’nda her şey ortada; silahlar ortada insanlar her şeyi görüyor duyuyor, biliyor ama mahkemeler kör ve sağır. Gazi davasının kara kutusunun o dönem İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Hanefi Avcı olduğunu söyledim. TBMM de Hakikatler Komisyonunda bu olaylara ilişkin ifade vermesini istedim. TBMM’deki milletvekillerine bu konu ile ilgili mektuplar yazdım. Olmadı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir