Meta, VIP ‘çapraz kontrol’ programını değiştiriyor

Yanıtında Meta, kurulun önerilerinin birçoğunu kabul etti, ancak programda kimlerin yer aldığı konusunda şeffaflığı artıracak değişiklikleri uygulamayı reddetti.

Meta toplamda, 32 tavsiyeden 26’sını kabul etti. Bunlar arasında şirket içinde çapraz kontrol vakalarının nasıl ele alındığına ilişkin değişikliklerin yanı sıra program hakkında Gözetim Kuruluna daha fazla bilgi ifşa etme vaatleri bulunuyor. Şirket ayrıca birikmiş davaları azaltma taahhüdünde de bulundu.

Ancak Meta, Gözetim Kurulu’nun çapraz kontrol korumalarından yararlanan politikacıları, diğer devlet aktörlerini, işletmeleri ve kamuya mal olmuş diğer kişileri kamuya ifşa etmesi yönündeki tavsiyesini kabul etmeyi reddetti. Şirket, programla ilgili ayrıntıların kamuya ifşa edilmesinin “onu hem uygulanamaz hem de sürdürülemez hale getiren istenmeyen sayısız sonuca yol açabileceğini” söyledi.

Meta, VIP ‘çapraz kontrol’ programını değiştiriyor

Aynı şekilde şirket, insanları çapraz kontrole tabi oldukları konusunda uyarabilecek tavsiyeleri de reddetti. Meta, çapraz kontrolün bir parçası olan kullanıcıların şirketin kurallarına uyması için “ek ve açık bir taahhüt” vermesini gerektiren bir tavsiyeyi reddetti. Ancak Meta, insanların çapraz kontrolden çıkmalarına izin veren bir tavsiyenin “fizibilitesini değerlendirdiğini” söyledi (ki bu aynı zamanda, doğal olarak, programın bir parçası olduklarını onlara bildirecek). Şirket, “Çapraz kontrol konusunda kullanıcı özerkliğini artırmak amacıyla, bu sorunu ele alma seçeneklerini değerlendirmek için İnsan Hakları ve Sivil Haklar ekiplerimizle işbirliği yapacağız” diye yazdı.

Meta’nın yanıtı, şirketin en tartışmalı programlarından birinde değişiklik yapmaya istekli olduğunu gösterirken, aynı zamanda şirketin çapraz kontrolle ilgili önemli ayrıntıları halka açıklama konusundaki isteksizliğinin de altını çiziyor. Bu aynı zamanda, Gözetim Kurulu’nun geçen yıl şirketi çapraz kontrol konusunda “tamamen açık sözlü” olmamakla suçlayan önceki eleştirisiyle de örtüşüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*