Gökçeada’da caretta caretta yuvası bulundu

25 Eylül’de Gökçeada ilçesindeki Aydıncık kumsalında caretta caretta yavrusu olduğu ihbarı alan DEKUM, bölgeye ÇOMÜ Biyoloji Bölümünde Yüksek Lisans öğrencisi Emre Sandık’ı gönderdi.

Sandık, 2 kilometrelik kumsalda yaptığı incelemelerde 26 Eylül’de caretta caretta yuvasını buldu. Sandık, yaklaşık 10 gün boyunca bölgede incelemelerde bulundu. Dün ise tüm yavruların denizle buluştuğu öğrenildi.

ÇOMÜ DEKUM Müdürü Prof. Dr. Şükran Yalçın Özdilek, “Gökçeada’da ilk defa böyle bir durumla karşı karşıya kaldık. Adadaki diğer kumsalları, koyları dolaştım. Bu bölgelerde de caretta izlerine rastladım” dedi.

Özdilek, “Ülkemiz, deniz kaplumbağaları için önemli bir bölge. Deniz kaplumbağalarının sayısı etkin koruma çalışmaları sayesinde artıyor. Bu da artık deniz kaplumbağalarının belki de Kuzey Ege’de daha görünür hale gelmesine yol açıyor” ifadelerini kullandı.

Hatay Samandağ ilçesinde deniz kaplumbağaları koruma ve izleme çalışması gerçekleştirdiklerini söyleyen ÇOMÜ Biyoloji Bölümünde Yüksek Lisans öğrencisi Emre Sandık ise “Deniz kaplumbağalarının sayısının artması, etkin koruma çalışmalarının bir sonucudur. Gökçeada’da da bu çalışmalara devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x